Artykuł sponsorowany

Czy aparaty słuchowe na NFZ są równie dobre jak pozostałe?

Czy aparaty słuchowe na NFZ są równie dobre jak pozostałe?

Wielu pacjentów z niedosłuchem zastanawia się, czy aparaty słuchowe refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) są równie dobre, jak te dostępne na rynku komercyjnym. Decyzja o wyborze aparatu słuchowego może być trudna, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę różnice w cenie i jakości.

Dostępność aparatów słuchowych na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje pacjentom z niedosłuchem możliwość skorzystania z refundacji aparatu słuchowego. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, należy spełnić określone kryteria, takie jak posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem na potrzebę stosowania aparatu słuchowego oraz skierowanie od lekarza specjalisty. Kolejnym krokiem jest wybór jednego z centrów audytywnych współpracujących z NFZ, gdzie przeprowadzane są badania diagnostyczne oraz dobór odpowiedniego aparatu słuchowego.

Rodzaje aparatów słuchowych na NFZ

Na liście refundacyjnej NFZ znajdują się różne rodzaje aparatów słuchowych, które są dostosowane do potrzeb pacjentów z różnym stopniem niedosłuchu. Są to zarówno aparaty zauszne (BTE), jak i całkowicie w kanale słuchowym (CIC). Warto jednak pamiętać, że aparaty słuchowe na NFZ w Gorzowie są zazwyczaj modelami podstawowymi, które nie posiadają wszystkich zaawansowanych funkcji dostępnych w droższych modelach.

Jakość dźwięku w aparatach słuchowych na NFZ

Podstawowe modele aparatów słuchowych dostępnych na NFZ zapewniają poprawę słyszenia, jednak ich jakość dźwięku może być niższa niż w przypadku droższych modeli. Nie oznacza to jednak, że są one gorsze – wiele osób z niedosłuchem jest zadowolonych z efektów stosowania takich aparatów. Należy jednak pamiętać, że aparaty słuchowe na NFZ mogą nie oferować tak dobrego tłumienia szumów czy redukcji efektu „efektu koktajlowego”, co modele komercyjne.

Cena a jakość – czy warto wybrać aparat słuchowy na NFZ

Decyzja o wyborze aparatu słuchowego na NFZ czy z rynku komercyjnego zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych pacjenta. Aparaty słuchowe na NFZ są bezpłatne dla pacjentów spełniających kryteria, co może być istotnym argumentem dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych. Z drugiej strony, modele komercyjne oferują szereg zaawansowanych funkcji, które mogą przyczynić się do lepszego komfortu słuchowego i jakości życia. Ostatecznie, warto skonsultować się z lekarzem i audiologiem, aby dokonać najlepszego wyboru dla swoich potrzeb.