Artykuł sponsorowany

Czym jest zniesienie współwłasności?

Czym jest zniesienie współwłasności?

Współwłasność nieruchomości może być źródłem wielu problemów i konfliktów. Często właściciele nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu zarządzania majątkiem, co prowadzi do konieczności podjęcia decyzji o zniesieniu współwłasności. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do adwokata, który pomoże w sprawnej realizacji tego procesu. W artykule przedstawiamy, czym jest zniesienie współwłasności, jakie są jego rodzaje oraz kiedy warto skorzystać z usług adwokata.

Rodzaje zniesienia współwłasności

Zniesienie współwłasności to rozwiązanie prawne, które pozwala na wydzielenie odrębnych udziałów dla każdego ze współwłaścicieli. Proces ten może przebiegać na różne sposoby, w zależności od rodzaju nieruchomości oraz preferencji stron. Istnieją trzy główne rodzaje zniesienia współwłasności – przez dział, przez sprzedaż oraz przez przekształcenie prawa wspólnego.

Zniesienie współwłasności przez dział

Pierwszym rodzajem zniesienia współwłasności jest dział. Polega on na fizycznym podziale nieruchomości na odrębne części, które przypisywane są poszczególnym współwłaścicielom. Dział może dotyczyć zarówno gruntów, jak i budynków. W przypadku gruntów, podział odbywa się poprzez wydzielenie odpowiednich działek, natomiast w przypadku budynków – przez wydzielenie lokali mieszkalnych lub użytkowych.

Zniesienie współwłasności przez sprzedaż

Drugim rodzajem zniesienia współwłasności jest sprzedaż. W tym przypadku współwłaściciele decydują się na sprzedaż nieruchomości, a następnie dzielą uzyskane środki proporcjonalnie do swoich udziałów. Ta metoda jest stosunkowo prosta i szybka, jednak może prowadzić do sytuacji, w której żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona z wyniku transakcji. Ponadto, sprzedaż nieruchomości może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty notarialne czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata

Zniesienie współwłasności to proces często skomplikowany i wymagający znajomości przepisów prawnych. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do adwokata, który pomoże w wyborze odpowiedniej metody oraz przeprowadzi nas przez cały proces zniesienia współwłasności. Adwokat w Białymstoku może udzielić porady prawnej, przygotować niezbędne dokumenty oraz reprezentować nas przed sądem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Skorzystanie z usług adwokata pozwala uniknąć błędów oraz upewnić się, że cały proces przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem.