Artykuł sponsorowany

Jak powstają nadruki na etykietach?

Jak powstają nadruki na etykietach?

Etykiety towarzyszą nam na co dzień - znajdziemy je na produktach spożywczych, kosmetykach, odzieży czy sprzęcie elektronicznym. Choć często nie zwracamy na nie uwagi, to jednak pełnią ważną rolę w informowaniu o zawartości opakowania, składzie czy terminie ważności. Jedną z popularnych technologii stosowanych do tworzenia etykiet jest druk termiczny, wykorzystujący drukarkę termiczną do etykiet.

Drukarka termiczna do etykiet – jak działa ta technologia

Drukarka termiczna do etykiet to urządzenie, które wykorzystuje ciepło w celu przeniesienia obrazu lub tekstu na materiał etykiety. Istnieją dwa rodzaje druku termicznego – bezpośredni i termotransferowy. W przypadku druku bezpośredniego specjalna głowica grzewcza pod wpływem wysokiej temperatury powoduje zmianę koloru papieru termoczułego, na którym tworzony jest nadruk. Druk termotransferowy polega natomiast na podgrzewaniu specjalnej folii barwiącej, która pod wpływem temperatury uwalnia barwnik przenoszony na powierzchnię etykiety.

Zastosowanie drukarek termicznych w przemyśle i handlu

Drukarki termiczne do etykiet są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu oraz handlu ze względu na ich szybkość, wydajność i jakość nadruku. W przemyśle spożywczym drukarki te służą do oznaczania produktów informacjami o składzie, wartości odżywczej czy terminie ważności. W handlu drukarki termiczne są niezbędne do tworzenia etykiet cenowych, kodów kreskowych czy informacji o promocjach. Dzięki nim możliwe jest również szybkie i precyzyjne oznaczanie towarów w magazynach czy centrach logistycznych.

Zalety i wady druku termicznego

Druk termiczny ma wiele zalet, które przyczyniają się do jego popularności. Przede wszystkim jest to technologia szybka i wydajna – drukarki termiczne potrafią wykonać duże ilości etykiet w krótkim czasie. Ponadto, nadruki są trwałe i odporne na ścieranie, co jest istotne przy częstym kontakcie z rękoma czy innymi przedmiotami. Drukarki termiczne są również energooszczędne oraz nie wymagają użycia tuszu ani tonera.

Jednakże druk termiczny ma także swoje wady. W przypadku druku bezpośredniego, etykiety mogą zmieniać kolor pod wpływem wysokiej temperatury czy promieniowania UV, co może wpłynąć na czytelność nadruku. Druk termotransferowy, choć trwalszy, wymaga stosowania specjalnej folii barwiącej, co może generować dodatkowe koszty. Ponadto, drukarki termiczne mają ograniczone możliwości druku kolorowego, co może być istotne dla niektórych zastosowań.