Artykuł sponsorowany

Jak wybrać wiertarki do drewna?

Jak wybrać wiertarki do drewna?

Wybór odpowiednich wiertarek do drewna może być kluczowy dla sukcesu każdego projektu stolarskiego. W zależności od rodzaju pracy, jaką chcemy wykonać, potrzebne będą różne narzędzia. W tym artykule przedstawimy, jakie są rodzaje wiertarek do drewna oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje wiertarek do drewna

Wśród wiertarek do drewna można wyróżnić kilka podstawowych typów. Pierwszym z nich są wiertła wiórowe, które charakteryzują się prostym i uniwersalnym kształtem, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy wierceniu otworów o różnych średnicach. Drugim typem są wiertła świdrowe, które posiadają spiralny kształt i są idealne do wiercenia głębokich otworów o dużych średnicach. Kolejnym rodzajem są wiertła Forstnera, które charakteryzują się płaską głowicą i umożliwiają precyzyjne wiercenie otworów o dużej średnicy, np. pod zawiasy czy zamki. Na koniec warto wspomnieć o wiertłach bradpoint, które posiadają specjalną końcówkę pozwalającą na precyzyjne centrowanie otworu.

Materiał wykonania

Wybierając wiertarki do drewna, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejszym materiałem jest stal węglowa, która charakteryzuje się dobrą twardością i wytrzymałością. Wiertła z tego rodzaju stali sprawdzą się przy okazjonalnych pracach stolarskich. Jeśli planujemy częste i intensywne użytkowanie narzędzi, warto zainwestować w wiertła wykonane ze stali szybkotnącej (HSS), które są bardziej odporne na zużycie i przegrzewanie. Warto również rozważyć zakup wiertarek z powłoką tytanową, która zwiększa ich żywotność.

Rozmiar i kształt

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wiertarek do drewna, jest ich rozmiar i kształt. W zależności od potrzeb możemy wybrać wiertła o różnych średnicach – od kilku milimetrów aż do kilkudziesięciu. Ważne jest również, aby narzędzia były odpowiednio wyprofilowane – wiertła wiórowe powinny mieć ostrą krawędź tnącą, natomiast wiertła świdrowe powinny posiadać spiralny kształt umożliwiający łatwe usuwanie wiórów podczas pracy.